کشتار سوروچ: جنایتی شنیع، با مسئولیت حکومتی شنیع

زمان تقریبی مطالعه متن ۳ دقیقه
موسی لدقانی

برگردان: آرام نوبخت

دیروز کشتاری در منطقۀ «سوروچ» واقع در جنوب ترکیه و به دلیل وقوع انفجاری مهلک در طی نشست «فدراسیون انجمن های جوانان سوسیالیست» در «مرکز فرهنگی آمارا»، رخ داد؛ بنا به گزارش ها، دست کم ۳۰۰ تن از اعضای این فدراسیون در زمان انفجار در محل مذکور تجمع داشته اند و ارقام اولیه حکایت از تلفات دست کم ۳۰ نفر و حدوداً یک صد تن زخمی دارند. طی روزهای آتی احتمال افزایش این ارقام می رود.

«سوروچ» منطقه ای کردنشین در بخش جنوبی ترکیه و در فاصلۀ چند مایلی از شهر مرزی «کوبانی»، واقع در شمال سوریه، است. حزب چپ­گرای «حزب دمکراتیک خلق ها» (ه.د.پ) که همواره پشتیبان مبارزۀ کردهای سوریه و مخالف حمایت رژیم ترکیه از گروه های اسلامی آن جا بوده است، فرمانداری این شهر را بر عهده داشته است.

شهر کوچک «سوروچ»، با جمعیتی اکثراً کُرد، نقش مهمی در حمایت از مبارزان و همین طور شهروندان غیرنظامی کوبانی در طی مبارزۀ آن ها علیه داعش داشته است. جوانانی با پیشینۀ کرد و ترک در این محل گردآمده بودند تا نقشه های سفر به کوبانی به منظور کمک به بازسازی شهر کوبانی را بررسی کنند و در همین جا هدف یک بمب گذار انتخاری که گمان می رود مرتبط با داعش بوده است، قرار گرفتند. درک این که چرا داعش یا یک شاخۀ وابسته یا هوادار آن قصد انتقام گیری و ارعاب مردم و جوانان شجاع این شهر صلح آمیز را داشته است، دشوار نیست. طی ۶ ماه گذشته، نیروهای کرد شمال سوریه با بازپس گیری شهرها و مناطق مرزی مهم و همین طور محاصرۀ «رقه» به عنوان پایتخت داعش، دستاوردهای مهمی در برابر این گروه اسلامی داشته اند.

مقامات ترکیه این حمله را محکوم نموده و وعدۀ مبارزه با تروریسم را داده اند. آنان ادعا می کنند که داعش مشغول انتقام گیری از حکومت ترکیه است که طی هفته های اخیر به حملات خود علیه داعش شدت بخشیده است. با این حال چنین ادعایی کاملاً پوچ است، چرا که حکومت ترکیه خود عمیقاً با دستاوردهای کردها در برابر داعش در سوریه ضدیت داشته است. طی دو سال گذشته، حکومت ترکیه ضمن مسدود کردن مسیر انتقال مبارزان کرد به سوریه، خطوط تدارک نیروی داعش را باز گذاشته بود. به خصوص رژیم ترکیه مخالف «حزب اتحاد دمکراتیک» در کردستان سوریه بوده است که همراه با شاخۀ نظامی خود، «یگان های دفاع خلق»، ساختارهایی بسیار دمکراتیک را دایر و واحد های شبه نظامی مردمی را در بخش شمالی سوریه ایجاد کرده اند.

پس از اشغال شهر مرزی مهم «تل ابیض» از دست داعش، حکومت اردوغان بلافاصله تدارکات یورش به سوریه را برای ایجاد یک «منطقۀ حائل» آغاز کرد. در واقعیت امر، این به معنای حمله ای به جنبش کردها در سوریه بود، چرا که حکومت اردوغان نگران آن بود که این جنبش، کردهای ترکیه را تقویت کند. در هفتۀ پس از نبرد «تل ابیض»، داعش به حملۀ فوق العاده مهلکی به شهر کوبانی دست زد. با این حال این حمله بخشاً از داخل ترکیه صورت گرفت، که این نیز باری دیگر نقش حکومت اردوغان را در حمایت آشکار از گروهای جهادی و افراطی به طور اعم، و تحمل یا حتی پشتیبانی پنهانی آن ها از داعش به طور اخص را نشان می داد.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر «حزب دمکراتیک خلق ها»، اعلام کرد که این حمله بدون کمک حکومت ترکیه نمی توانسته سازمان یافته باشد. دمیرتاش گفت که حکومت مستقیماً مسئول حمله است و «حزب عدالت و توسعه» باید اثبات و شفاف سازی کند که آیا با داعش است یا علیه آن. او هم­چنین خاطر نشان کرد که فعالیت های اطلاعاتی در «سوروچ» بسیار شدید بوده و دولت هویت همۀ افرادی را که به این شهر یا از آن سفر کرده بودند، جمع آوری نموده بود. کاروان خاصی که مورد حمله قرار گرفت، در واقع اخیراً اجازۀ ورود به «سوروچ» را نیافته بود. او هم­چنین گف که با درنظر داشتن گسترۀ تجسس دولتی در این شهر، هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که فردی به درون جمیعت نفوذ کرده و حملۀ انتحاری را بدون حمایت دولتی انجام داده است.

فارغ از تبعات مشخص این حمله، جای تردید نیست که حملۀ دیروز نتیجۀ مستقیم جاه طلبی های امپریالیستی اردوغان است. این حمله به همان اندازه جنایتی از سوی سلطنت های ارتجاعی عرب است که از سوی رهران بی شرم امپریالیسم غرب؛ تمامی آن ها به اشکال مختلف مدافعین بنیادگرایی اسلامی و ارتجاع بوده اند.

مایلیم تأسف عمیق خود را به خانواده ها، دوستان و رفقای این قربانیان اعلام داریم. مایلیم حمایت قلبی خود را به جوانان سوسیالیست برای برخورد با این تراژدی اعلام داریم. تنها با جدی ترین و مصمم ترین مبارزه است که ما جوانان سوسیالیست ترکیه و سرتاسر جهان، قادر به جلوگیری از وقوع دوبارۀ چنین تراژدی هایی هستیم. تنها راه پیشروی ممکن برای ما، سرنگونی رژیم پوسیده و ارتجاعی اردوغان است که به کرّات حقوق و جوانان را نقض و بدان حمله برده، و همراه با امپریالیسم امریکا، خاورمیانۀ را به خاک و خون کشانده است. اما هم رژیم اردوغان و هم امپریالسم جهانی، از درون پوسیده و محصول گندیدگی نظام سرمایه داری جهانی هستند. امروز فعالیت به سوی سرنگونی سرمایه داری در ترکیه، خاورمیانه و جهان، به ضرورتی فوری مبدل شده است.

نابود باد بنیادگرایی اسلامی!

سرنگون باد رژیم اردوغان!

سرنگون باد سرمایه داری و امپریالیسم!

پیش به سوی فدراسیون سوسیالیستی خاورمیانه و فراتر از آن!

۲۱ ژوئیۀ ۲۰۱۵

امتیازدهی

لينک کوتاه مطلب:

آرام نوبخت

از بنیان‌گذاران «گرایش بلشویک لنینیست‌های ایران» و ساکن انگلستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

74 − 64 =