غرق شدن پناهجویان در نزدیکی جزیرۀ «فارماکونیسی» یونان

زمان تقریبی مطالعه متن ۲ دقیقه
توماس گایست / برگردان: آرام نوبختبه گفتۀ گارد ساحلی یونان، غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در نزدیکی جزیرۀ «فارماکونیسی»، تقریباً ۴۵ کشته، شامل ۱۷ کودک، برجای گذاشت.

این کشته شدگان نیز از جملۀ تلفات رو به رشد قربانیانی هستند که از بلایای یک دهه جنگ امپریالیستی بی امان در خاورمیانه و شمال افریقا می گریزند. این حادثه تنها چند روز پس از آن رخ داده است که ۱۵ پناهنده در سانحۀ مشابه دیگری در نزدیکی جزیرۀ «فارماکونیسی» جان باختند. طبق داده های «سازمان بین المللی مهاجرت» (IOM)، در ماه ژانویۀ سال جاری، بیش از ۱۱۰ پناهنده در آب های مدیترانه جان باخته اند، که بدین ترتیب رقم به ثبت رسیده در ماه ژانویۀ ۲۰۱۵ را پشت سر می گذارد.

سال گذشته نیز سازمان مذکور، مرگ و مفقود شدن دست­کم ۲ هزار و ۹۱۰ پناهنده را در راه ترانزیت موسوم به «مسیر مرکزی»- ناحیه ای تقریباً بین لیبی و ساحل ایتالیا- به ثبت رسانده است. تقریباً ۹۰۰ مرگ دیگر از ژانویه ۲۰۱۵ تا ژانویۀ ۲۰۱۶ در شرق مدیترانه تأیید شده است. دست­کم ۷ هزار نفر از اواخر ۲۰۱۳ به این سو در مدیترانه غرق شده اند.

با وجود مخاطرات عظیم سفر، تعداد بیش­تر و بیش­تری از پناهجویان تلاش می کنند تا از این طریق به اروپا برسند. همین ماه نزدیک به ۴۰ هزار پناهنده به خاک یونان و ایتالیا رسیده اند، رقمی که بیش از ۱۰ برابر بالاتر از ژانویۀ ۲۰۱۵ است.

هر روزی که سپری می شود، شاهد رسیدن قایق های زهواردررفتۀ مملو از پناهجویان فراری از بلایای جنگ های سویه، لیبی و یمن به سواحل مدیترانه است. میلیون ها نفر در مواجهه با تهدید دائمی به مرگ از سوی نیروهای نظامی امریکا و ارتش های نیابتی، و فقدان اشتغال و غذا و آب به خاطر نابودی گستردۀ زیرساخت ها، خانه و کاشانۀ خود را ترک کرده اند.

آمار تلفات هم­چنان به رشد ادامه خواهد داد، چرا که حکومت های اروپا به طور فزاینده ای توده های آواره را با عملیات نظامی هوایی و دریایی هدف می گیرند. یک ناوگان از کشتی های جنگی، هواپیما و پهباد اتحادیۀ اروپا، به عنوان بخشی از عملیات نیروی دریایی اتحادیۀ اروپا که سال پیش آغاز شد، برای هدف گرفتن قایق های مظنون به قاچاق اعزام شده است.

پناهندگانی که سالم به سواحل اروپا می رسند، با استقال اردوگاه ها، قوانین پناهندگی سختگیرانه تر و پلیس نظامی به عنوان اجزای یک نظام مدیریت پناهندگی رو به رو می شوند. پارلمان دانمارک در تدارک تغییراتی در سیاست خود است که به دولت اختیار ضبط مایملک شخصی پناهجویان را می بخشد. تحت این قانون پیشنهادی هرگونه دارایی به ارزش بیش از ۱۰ هزار دلار، مشمول مصادره می شود، به استثنای حلقۀ ازدواج. طرح این پیش­نویس خشم عمومی بالایی را به دنبال داشته است.

سرکوبی مهلک پناهندگان، ارتباط نزدیکی دارد با تدارکات طبقۀ حاکم کلّ اروپا برای اعمال دیکتاتوری . روز ۱۳ ژانویه، پلیس آلمان دست به یورش گسترده علیه صدها ساکن برلین در ناحیۀ مرتبط با آنارشیست ها و گروه های چپ ضدّ فاشیستی زد.

صدها نفر از افسران مسلح، به منطقه هجوم بردند، و چندین روز آن را تحت اشغال داشتند. روز ۱۰ ژانویه، دیپلمات رده بالای سوئد خوهان پیش نویس طرحی نظامی برای تقویت عملیات ضدّ مهاجرین استکهلم شد، و اکتبر گذشته استکهلم قوانینی علیه پناهدگان را تصویب کرد که به موجب آن از اخذ موقعیت سکونت دائمی پناهجویان در سوئد جلوگیری می شود.

۲۳ ژانویۀ ۲۰۱۶

امتیازدهی

لينک کوتاه مطلب:

آرام نوبخت

از بنیان‌گذاران «گرایش بلشویک لنینیست‌های ایران» و ساکن انگلستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 − = 46