شیوع ویرانگر ویروس «زیکا»

زمان تقریبی مطالعه متن ۲ دقیقه
ایزابل کپلر / برگردان: آرام نوبخت

شیوع مرگ­بار ویروس «زیکا» از طریق پشه در قارۀ امریکا، آن هم درست شش ماه مانده به بازی های المپیک در برزیل، باری دیگر ناتوانی حکومت ها و شرکت های داروسازی را از حفظ سلامت عمومی افشا کرده است.

روز ۲۸ اکتبر ۲۰۱۵، وزارت بهداشت برزیل وجود رابطۀ علّی میان «ویروس زیکا» و بیماری «میکروسفالی» را تأیید کرد. ایالت «پرنامبوکو»، واقع در شمال شرقی برزیل، پس از ثبت بیش از ۵۰۰ مورد ابتلا به بیماری، نهایتاً به دلیل انتقال بیماری از پشۀ «آئدس اجیپتی»- نه فقط ویروس زیکا که همین طور بیماری «تب دِنگی» و «چی­کونگونیا»- وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

موارد ابتلا به «تب دنگی» نیز امسال به شدت افزایش داشت (۱۷۶ درصد!). در آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی در شهر «سائوپائولو»، زمانی که بحران عرضۀ آب ناگهان بروز کرد، موارد ابتلا به دنگی ۵۷ درصد افزایش یافت.

اطلاعات اندکی در این زمینه در دست است که آیا تنها ویروس «زیکا» مسئول موارد «میکروسفالی» به شمار می رود یا خیر. بنابراین سرمایه گذاری سریع در پژوهش حیاتی است.

با فرارسیدن فصل تابستان، موارد ابتلا به «دنگی» نیز آغاز به آشکار شدن کرد. مبارزه با تکثیر پشه های «آئدس اجیپتی» و همین طور بهبود وضعیت بهداشتی ضروری است که این خود مستلزم هزینه های عمومی جدید است.

کاهش بودجه

با این حال کاهش بودجه در سال گذشته به میزان تقریباً ۷۰ میلیارد رئال (واحد پول برزیل)، تأثیراتی سوء بر بهداشت و درمان، آموزش و شوراهای شهر گذاشته است. به عنوان مثال بازپرداخت بدهی دولتی- با پُر کردن جیب بانکداران- ۱۳ برابرِ بودجۀ بهداشت و درمان هزینه دارد.

«کلادیو مایروویچ»، از مدیران «وزارت بهداشت» اعلام کرد که بهترین پیش­گیری در این لحظه، ممانعت از بارداری است! هرچند وزارت بهداشت اعلام کرد که این گفته به نمایندگی از کلّ این نهاد نیست، اما احتمالاً خودش هم چنین نظری دارد. مضاف بر این ها، تمهیداتی که تاکنون برای ریشه کن کردن بیماری های ناشی از پشه به کار گرفته شده اند، یک شوخی بوده است.

حتی پیش از شیوع «زیکا» نیز «نظام بهداشتی یکپارچه» (SUS) در حال شکست بود، به طوری که زنان باردار به طور مناسبت مورد مراقبت قرار نمی گرفتند.

شوخی در کار نیست

مردم کشور می بایست متشکل شوند و به طبقۀ حاکم نشان دهند که بهداشت و درمان شوخی نیست.

ما خواهان یک کمپین اطلاع رسانی ویژه در بین مردم هستیم. حکومت باید تضمین کند که رسانه های جریان اصلی اطلاعات صحیحی را دربارۀ چگونگی تمایز قائل شدن میان علائم هر ویروس، نحوۀ جلوگیری، و اقداماتی که باید در موارد احتمالی هر یک از بیماری ها صورت گیرند، به مخاطبین ارائه می دهد.

هم­چنین ما فوراً به بهیاران بیش­تر و همین طور تجهیزات آزمایش های تشخیص سریع، نه فقط در واحدهای SUS که همین در نواحی دورافتاده تر نیاز داریم.

این اپیدمی نشان دهندۀ نیاز مبرم مردم به اعتراضات وسیع علیه کاهش هزینه های عمومی از سوی پرزیدنت «دیلما» و وزیر مالیۀ وی، «لِوی» است. ما به سرمایه گذاری بیش­تر در بهداشت و درمان نیاز داریم. سودهای هنگفت برای بانکداران و رؤسا بس است! افزایش دستمزد و امتیازات سیاستمداران بس است!

۴ فوریۀ ۲۰۱۶

 

امتیازدهی

لينک کوتاه مطلب:

آرام نوبخت

از بنیان‌گذاران «گرایش بلشویک لنینیست‌های ایران» و ساکن انگلستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 10 = 17